Dijital markalaşmanın yükselişi..

Korona virüsü dönemi ile iş ve sosyal hayat dijital dünyaya kayarken, "dijital" markalaşma da hız kazandı. 20 Mart 2019'dan bu yana Türk Patent ve Marka Kurumu'na  yapılan "dijital" kelimesini içeren marka başvurusu sayısı  52'ye ulaştı. İngilizce olarak “digital” kelimesini içeren marka tescil başvuru sayısı ise 26 adet olarak gerçekleşti. Yani toplamda 78 adet başvuru söz konusu.

Mart ortasından bu yana iş dünyası ve sosyal hayat adeta dijital ortamlara taşındı. Evden iş yapmak zorunda olanlar bazen günün yarıdan fazlasını online chat odalarında geçirmek. zorunda kalıyor. Olağanüstü zamanların getirdiği yeni davranışlar zamanla yeni normlar ve yeni normaller getirecek şüphesiz. 

Dijital kelimesini içeren marka başvuruları arasında "dijital hastane" ve "dijital üniversite" kavramları da var. Üniversitelerin tamamı sınavlarını online olarak yapacağını duyurmuştu. O zaman fiziki bir üniversite olmadan da üniversite okumanın mümkün olduğu fikri yeni girişimcileri heyecanlandırıyor.

DİJİTALİN MARKA OLARAK YENİDEN DOĞUŞU

4.5 G ve şimdilerde ondan yüzlerce kat daha hızlı 5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte hayatın dijitale kayma sürecinin hızlanacağını öngörmek hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. Özellikle uzaktan sağlık hizmetlerinde bir değişim hemen farkediliyor. Uzaktan video bağlantısı ile hastalarını muayene eden doktorların sayısı her geçen gün artıyor. Dijital muayene ve dijital teşhis gibi yeni kavramlar ve olgular hayatımıza girmeye başladı bile.

 

İşte son dönemde tescil edilen dijital eksenli markalardan bazıları:

 

dijital banka
dijital gümrük
dijital kriminal
dijital avm
dijital baskı merkezi
dijital yoga akademi
dijitalkonser
dijital ritim dijital dünyanın ritmi
dijital performans ajansı dijital esnaf
dijital buluþmalar
dijital yayınları
dijital moda.com
dijital imza
dijitaltasarruf.com
dijital kobim.org
dijitalhastane
dijital katılım dijital koçluk
dijitaldoku
dijital abi
dijital halı etiketi&sistemleri ecr etiket dijital dünyanın enleri
dijital tayfa

 

 


Markiz Patent, Türkiye’de 30 yıldan fazla bir süredir marka ve patent tescilleri konusunda çalışan Sayın Orhan ERİMAN liderliğinde kurulmuş bir patent bürosudur.

İletişim

Nispetiye Mahallesi, Nispetiye Cd. Levent İş Merkezi No:6 K:2, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Tel
: 0 (212) 347 62 55
E-Posta
: markiz@markiz.com.tr


Tüm Hakları Saklıdır.
675
Marka Tescil Hizmeti
416
Patent Hizmeti
327
Tasarım Tescili
© copyright 2020