Haksız Rekabeti Önlemenin İlk Adımı "Marka Tescili"

Tüm hak ve sorumluluklarını almak için markayı tescil etmeniz gerekir. Markalaşmış her ürün ve tasarımın öncelikli ihtiyaçlarından biri markanın korunması durumudur. Bir markaya sahip kişi ve işletmeler, o ürünün tüm hak ve sorumluluklarını üstlerine almalıdır. Bunun yasal yolu ise tescil etmektir. Patent tescili ise patentin korunmasını sağlayan, buluş sahibini koruyan bir sistemdir.   30 yıldan fazla süredir bur marka ve patent tescilleri konusunda faaliyet gösteren Markiz Patent, Orhan Eriman liderliğinde kurulmuş bir patent bürosudur. Endüstriyel tasarım tescil işlemleri konusunda da gerek yurtiçi gerekse yurtdışında hizmet veren bir danışmanlık firması olan Markiz Patent, dünyanın her yerinde markaların tescil edilmesi ve sonrasında izlenilmesi konularında çalışmalar gerçekleştiriyor.

Müşteriye Uygun Çözümler Üretiyoruz

Firmada 28 yıldır marka ve patent vekilliği yapan Genel Müdür Orhan Eriman, Markiz Patent’in farkını şöyle anlatıyor: "Butik hizmet verme anlayışı içinde olup, uzun vadeli çalışma ve doğru hedefler üzerinde hareket ediyoruz. Markiz Patent’te standart çözümler yerine her müşterinin yapı ve beklentisine en uygun ihtimal düşünülerek ortaya konur. Markiz Patent, sinai hakların en az diğer sermaye tipleri kadar önemli ve değerli olduğuna inanmaktadır. Bu doğrultuda üye olduğu pek çok sivil toplum kuruluşu bünyesinde de çeşitli faaliyetler sürdürmekte, sanayi ve ticaretle uğraşan tüm toplum kesimleri ile bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

Taklitçi Firmalar Engelleniyor

Marko tescili konusunda bilgi veren Eriman, "Taklitçi kişi veya fir­maların haksız rekabetini önlemenin ilk adımı `marka tescili' ile atılır” diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Bir markayi korumak marka vekilleri aracılığıyla yapılan'marka ön araştırma işlemin­den sonra Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka tescil ile gerçekleşir. Markaların sınıf, hizmet araştırması yapıldıktan sonra doğru sınıf için marka tescil başvuru­su yapılır. Marka tescili, sahibine ilgili markanın tescil kapsamındaki mal ve hizmetler için marka sahibinin izni dışındaki her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Mar­kanın, marka sahibinin izni dışında kullanımı durumunda kanunda önemli yaptırımlar getirilmiştir.

Yurtdışında Marka Tescili Yaptırılmalı

"Markalar, sadece tescil edildikleri ülkelerde korunur” diyen Eriman, "Türkiye'de yapılmış olan, marka tescili sade­ce ülke sınırları icinde gecerli olup, uluslararasi piyasalara acılmadan önce markanizın tescil durumunun yurtdışında araştırılması gerekmektedir. Özellikle kendi markası ile ihracat yapan şirketlerin mallarını gönderdikleri ya da Pazar olarak gördükleri her ülkede markalarının tescil ettirmesi gerekmektedir. Yurtdışında marka tescili yaptırmalısınız ki, böylelikle markanız ile satış yapmanızın veya hizmet vermenizin engellenmesi, mallarınızın gümrüklerde veya o ülke sınırları içinde toplatılması, tazminat ve ceza davaları gibi risklerin önüne geçmiş olursunuz.” dedi.

Markiz Patent’te Çözümler Standart Değildir

Butik hizmet verme anlayışı içinde olup, uzun vadeli çalışma ve doğru hedefler üzerinde hareket ediyoruz. Markiz Patent’te standart çözümler yerine her müşterinin yapı beklentisine en uygun ihtimal düşünülerek konur. Taklitçi kişi veya firmaların haksız rekabetini önlemenin ilk adımı ‘marka tescili’ ile atılır. Markalar, sadece tescil edildikleri ülkelerde korunur. Türkiye’de yapılmış olan marka tescili sadece ülke sınırları içinde geçerli olup, uluslararası piyasalara açılmadan markanızın tescil durumunun yurtdışında da araştırılması gerekmektedir.

Kaynak: KE Dergisi 


Markiz Patent, Türkiye’de 30 yıldan fazla bir süredir marka ve patent tescilleri konusunda çalışan Sayın Orhan ERİMAN liderliğinde kurulmuş bir patent bürosudur.

İletişim

Nispetiye Mahallesi, Nispetiye Cd. Levent İş Merkezi No:6 K:2, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Tel
: 0 (212) 347 62 55
E-Posta
: markiz@markiz.com.tr


Tüm Hakları Saklıdır.
675
Marka Tescil Hizmeti
416
Patent Hizmeti
327
Tasarım Tescili
© copyright 2020